Zgodnie z obietnicą mały przegląd trendów w modzie na rok 2013. Oczywiście nie opisuję tu wszystkiego co się pojawiło (i ciągle pojawia), skupię się na tym co wydaje się najważniejsze, powtarzające się u „dużych” marek.

Oglądając zdjęcia z pokazów mody na nadchodzące okresy znajdujemy następujące mocne akcenty:

Błyszczące tkaniny

Widoczne w kolekcji Dior i Burberry. Sztywne, połyskliwe, opalizujące tkaniny w różnych kolorach – mamy sukienki (dlaczego kojarzą mi się z „weselną” taftą), trencze…. Dla mnie wygląda trochę tandetnie, ale stosowane z wyczuciem na pewno daje radę.

burberry 2013

 

Lata 60 i 70 (również 80 i 90)

Widoczne zwłaszcza w projektach Marca Jacobsa, ale nie tylko. Lata 60 to sukienki i spódnice w fasonie A, buty na kaczuszce (dla mnie ohyda) i geometryczne wzory lub nasycone kolory.

Lata 70 spotykamy m.in. w kolekcji Gucci. Mamy długość maxi, wysoko pod szyją (wiązania, golfy), opadające kapelusze, szerokie spodnie i damską wersję smokingu czy też garnituru.

Jeśli komuś nie pasuje tak odległą czasowo estetyka oczywiście sięga do tego co było w latach 80-tych czy 90-tych:  są zwężane nogawki i szerokie ramiona, dużo złota, a z końcówki XX wieku mamy: nową odsłonę grunge

Grunge

To nawiązanie do lat 90-tych w bardziej delikatnej formie. Kraciaste bluzki i koszule – tak, ale w kobiecych fasonach, zwiewne, półprzeźroczyste. Podobnie ze spódnicami. Taka romantyczna wersja grunge 🙂

Graficzna symetria

Znajdziemy i u Marca Jacobsa i u Michaela Korsa. Połączenie prostych geometrycznych wzorów (paski, kratki, prostokąty) z kontrastowymi kolorami (zwłaszcza biel+czerń, ale nie tylko).

marc jacobs 2013

Kolorem roku jest – podobno – szmaragdowy. Piszę podobno bo chociaż pojawia się na wybiegach to jakoś nie jest wyraźnym trendem. Zwłaszcza, że szmaragd kamień szlachetny ma różne odcienie – w zależności jak pada na niego światło 🙂

Z tego co pokazały sieciowe marki na ulicach zobaczymy na pewno: symetrię i kontrasty, nawiązania do lat 90-tych (kratki, dżins), dużo jest nadal neonowych kolorów. Te elementy pojawiają się w projektach Zara, Reserved czy Fishbone.