Starzenie się skóry i innych narządów jest wypadkową dwóch procesów: genetycznie zaprogramowanych zmian w ustroju oraz zmian wywołanych przez czynniki środowiskowe. Jedną z podstawowych oznak starzenia się skóry jest jej wysuszanie.

Naskórek staje się coraz cieńszy, następuje zaburzenie równowagi emulsji olejowo – wodnej przez zmniejszone wytwarzanie łoju i potu, spowalnia proces odbudowy i gojenia się ran i urazów.

Następstwem tych zmian jest zmniejszenie powierzchni kontaktu między naskórkiem a skórą właściwą, co zaburza wymianę substancji odżywczych między warstwami.

Łatwo dochodzi do oddzielenia naskórka od skóry właściwej, nawet pod wpływem niewielkich urazów.

Następuje spadek poziomu kwasu hialuronowego, co powoduje zmniejszone uwodnienie skóry i jej suchość. Postępuje tzw. sieciowanie kolagenu, co oznacza, że z biegiem procesu starzenia kolagen staje się sztywniejszy i bardziej kruchy.

Od czego zacząć pielęgnację skóry dojrzałej?

Zaczynamy przede wszystkim od nawilżenia. Jeśli szykujemy się  na wielkie wyjście, warto kilka dni wcześniej zadbać o złuszczenie skóry za pomocą peelingu enzymatycznego lub drobnoziarnistego, który nie podrażni skóry. Po takim peelingu skóra chętnie korzystasz dobrodziejstw odżywienia, które znajdują się w wielu dostępnych na rynku preparatach w postaci ser i kremów.

Niezwykle ważne jest codzienne odpowiednie oczyszczanie twarzy przy pomocy żelu lub pianki, a następnie stosowanie toniku przywracającego odpowiednie ph skóry. Bez tego wchłanialność kremów będzie zdecydowanie mniejsza.

Przed nałożeniem kremu, warto nałożyć odpowiednie serum lub suchy olejek, które dostarczą mnóstwa aktywnych składników poprawiających kondycję skóry. Trzeba również pamiętać o tym, by kremu do twarzy nie aplikować pod i na powieki. Okolice oczu są bardzo delikatne i są pokryte tylko cienką warstwą skóry, która znajduje się bezpośrednio nad mięśniami gałki ocznej.

Tak przygotowana skóra twarzy odwdzięczy się promiennym wyglądem i długo utrzymującym się makijażem.