Przed wakacjami warto zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Musimy sobie uświadomić, że słońce wydziela 3 rodzaje promieniowania: UVC, które nie dociera do ziemi, UVA i UVB. Do naszej skóry docierają oba ostatnie rodzaje promieniowania. Promienie UVB zatrzymują się w naskórku, powodując często oparzenia, podczas gdy UVA przenikają przez wszystkie warstwy skóry i wywołują często alergie słoneczne i procesy szybszego starzenia się. Zarówno jedno jak i drugie promieniowanie może wywołać uszkodzenie DNA naszych komórek, a w najgorszym wypadku choroby nowotworowe skóry.

Jakich produktów używać, by najlepiej chronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych? Produktów z filtrami SPF i PPD.

Musimy wybierać takie produkty, które najlepiej ochronią nasz fototyp skóry, a w zależności od obecności melaniny dzielimy je następująco:

I – Blada biała skóra, często piegi, niebieskie (zielone/ piwne) oczy, włosy blond/rude. Zawsze ulega oparzeniom, trudno się opala.

II – Blada skóra, niebieskie/zielone oczy. Łatwo ulega oparzeniom, trudno się opala.

III – Ciemniejsza biała skóra. Opala się po początkowym oparzeniu.

IV – Jasna brązowa skóra. Oparzenia minimalne, opala się łatwo.

V – Brązowa skóra. Rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala.

VI – Ciemnobrązowa/czarna skóra. Nigdy nie ulega oparzeniom, zawsze się mocno opala.

SPF to wskaźnik dotyczący promieniowania UVB odpowiedzialnego za poparzenia skóry, a PPD to wskaźnik ochrony przed promieniami UVA.

W różnych produktach oznaczonych np. SPF 30, wskaźnik PPD może być różny.

I tak: SPF 6-10 to niska ochrona, 15-25 to umiarkowana ochrona, 30-50 – wysoka ochrona i SPF 50+ to bardzo wysoka ochrona. Dzieci zawsze chrońmy jak najwyższymi filtrami, nie zapominając o delikatnej skórze ust.

Kosmetyki do opalania występują w wielu postaciach. Są to kremy, balsamy, żele i spraye. Używajmy tych, jakie dla nas są najwygodniejsze. Istotniejsze jest to, aby kosmetyk nałożyć na skórę ok. 20 minut przed opalaniem.

Tak więc, korzystajmy w wakacje ze słońca, nie zapominając o ochronie skóry.