Pędzle są  nieodłącznym elementem makijażu. Solidnie i dobrze wykonane powinny służyć nam kilka lat. Jednak jest to możliwe tylko dzięki dobrej pielęgnacji. I właśnie o tym jest dzisiejszy post.

Jak należy dbać o pędzle?

Oto kilka zasad:

1. Częste mycie odpowiednimi produktami.

Ciężko jest powiedzieć co ile należy myć pędzle. Ja zawsze staram się obserwować stan moich narzędzi pracy. Jeśli chodzi o pędzle do cieni to przy dłuższym używaniu można  zauważyć, że włosie nie jest takie samo, jak po umyciu. Staje się szorstkie i widoczne, a nie w przypadku czystych – miłe i delikatne. Jest to najwyższy czas, aby je umyć. Pędzle do podkładu i korektora należy myć bardzo często, myślę, że minimum raz na tydzień to dobry okres czasu.

Moje pędzle najbardziej lubią się z olejkiem pod prysznic z Isany, który odkryła Magda Pieczonka. Stosowałam również tej samej firmy szampon Babydream i szare mydło. Modele do kremowych produktów takich jak podkład czy korektor moczę w olejku znacznie dłużej niż te do cieni. Jest to konieczne, ponieważ chcę, aby pędzelki były dokładnie oczyszczone, co przy takich kosmetykach jest bardzo trudne. Następnie pocieram pędzle pod bieżącą wodą przy użyciu gadżetu o nazwie Brush Egg. Dzięki niemu zaoszczędzam o wiele więcej czasu i mam pewność , że pozbędę się każdego zanieczyszczenia.

2. Suszenie

Raz zdarzyło mi się suszyć pędzle suszarką do włosów oraz na kaloryferze – nigdy więcej. Włosie było bardzo zniekształcone i musiałam bardzo się natrudzić, żeby wróciło do swojego pierwotnego kształtu.

Najlepszą możliwą formą suszenia pędzelków jest położenie ich na czystym ręczniku i po prostu czekanie aż wyschną. Na drugi dzień od umycia pędzelki powinny być suche.

3. Dezynfekcja

Niezależnie od tego, czy myję pędzle tylko po własnym użytkowaniu, czy po klientkach – dezynfekuje je. Jest to niezbędne. Dzięki temu unikniemy przenoszeniu się chorób i mamy pewność, że są one w 100% czyste. Moim niezastąpionym produktem do dezynfekcji jest alkohol izopropylowy, który kupuję w sklepie z elektrycznością. Jest stosunkowo tani i wydajny. Po wysuszeniu, spryskuje pędzle właśnie nim. Schnie on bardzo szybko,  więc można to zrobić nawet około 10 min przed wykonywaniem makijażu.
Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam temat mycia pędzli. Musicie jednak pamiętać, aby robić to systematycznie. Nawet najlepsze pędzle bez odpowiedniej pielęgnacji nie posłużą nam długo. Do następnego razu 🙂

 

brush egg